info@pidmco.ir   |   2-88304801-021 (98+)
X

0

خانه /اخبار و رسانه/0

اخبار و اطلاع رسانی

تاریخ انتشار: چهارشنبه 03 مهر 1398
امضای تفاهم نامه همکاری بین شرکت پتروشیمی ایلام، پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت نورهان صنایع به منظور احداث واحد بازیابی گوگرد از گازهای مشعل

  امضای تفاهم نامه همکاری بین شرکت پتروشیمی ایلام، پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت نورهان صنایع به منظور احداث واحد بازیابی گوگرد از گازهای مشعل

امتیاز: Article Rating

مراسم امضای تفاهم­نامه همکاری بین شرکت پتروشیمی ایلام، پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت نورهان صنایع به منظور احداث واحد بازیابی گوگرد از گازهای مشعل در ظهر امروز و در آخرین روز از سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست برگزار گردید.

در این مراسم که با حضور اصحاب رسانه در غرفه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در نمایشگاه ایران پلاست برگزار شد، آقایان دکترجعفر توفیقی رییس پژوهشگاه صنعت نفت، مهندس حبیب الله بیطرف رییس هیأت مدیره شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، مهندس رسول اشرف ­زاده مدیرعامل شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، مهندس صفرعلی بابایی مدیرعامل مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، مهندس شاپور‌تقی­ پور مدیرعامل ایلام و جمعی از مدیران پژوهشگاه صنعت نفت و هلدینگ خلیج فارس حضور داشتند.

در این مراسم مهندس بابایی مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر با اشاره به انعقاد قرارداد گوگرد زدایی پتروشیمی ایلام گفت: برنامه­ ایی که اکنون در صنعت پتروشیمی با عنوان جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی مطرح است امروز با یک جهش قطعی در واگذاری لیسانس قرارداد گوگرد زدایی به یک نهاد توانمند داخلی بنام پژوهشگاه صنعت نفت مواجه گردید.

براساس این تفاهم­نامه و همسو با راهبرد اقتصاد مقاومتی و به منظور حمایت از دانش فنی بومی، پژوهشگاه صنعت نفت تکنولوژی بازیابی گوگرد از گازهای مشعل را تأمین می ­نماید و شرکت نورهان صنایع احداث این واحد را برعهده می­ گیرد.

انجام این پروژه با دانش فنی بومی باعث استفاده و ارتقاء توان اجرایی پیمانکاران و سازندگان داخلی خواهد شد. اگرچه صرفه جویی ارزی این قرارداد به خودی خود دارای اهمیت است، لیکن رویداد امروز دارای ویژگی­ های برجسته و مهمتری بود.

مهمترین نکته این رویداد، آغاز یک حرکت جدید علمی در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی می­باشد، همانگونه که می­ دانیم تاکنون دستاوردهای بسیاری در زمینه توسعه توانمندی­ های داخلی سازندگان تجهیزات، پیمانکاران و شرکت­ های مشاور حاصل گردیده که نتیجه تلاش ­های شبانه روزی دست اندرکاران صنعت نفت و گاز و پتروشیمی است، این دستاوردها عمدتاً در حوزه ساخت تجهیزات، افزایش توان اجرایی پیمانکاران و یا ایجاد توانمندی­ های مهندسی در زمینه طراحی پایه و تفصیلی واحدهای صنعتی بوده است.

اما در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایجاد دانش فنی فرآیندهای مختلف این صنعت همواره دور از دسترس و در اختیار شرکت­ های بزرگ دنیا بوده است. از آنجایی که احداث واحدهای پتروشیمیایی سرمایه­ گذاری های هنگفتی را می­ طلبد، سرمایه­ گذاران همواره تمایل دارند از دانش فنی مطمئن (Proven) استفاده نمایند و در اولین گام از بررسی و انتخاب دانش فنی به ارزیابی واحدهای قبلی ساخته شده (Reference Plant) بر اساس دانش فنی مورد نظر می­پردازند، همین نکته یکی از موانع اساسی در جهت استفاده از دانش فنی بومی می­ باشد. چرا که بکارگیری یک دانش فنی نوپا نیاز به ریسک ­پذیری داشته که اغلب سرمایه گذاران از آن پرهیز می نمایند.

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی به عنوان یکی از شرکت­ های زیر مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس متولی برگزاری مناقصه احداث واحد بازیابی گوگرد پتروشیمی ایلام گردید. یکی از چالش های اولیه در ابتدای کار، انتخاب دانش فنی بود که پس از توصیه مدیرعامل محترم شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس مبنی بر استفاده از توان دانش فنی داخلی منجمله پژوهشگاه صنعت نفت، این شرکت جلساتی را با پژوهشگاه صنعت نفت به منظور بررسی دستاوردهای ایشان در زمینه فرآیندهای بازیابی گوگرد برگزار نمود و با توجه به تلاش­های طولانی پژوهشگاه در خصوص طراحی این نوع واحدها و ساخت کاتالیست­ های مربوطه به ارزیابی مثبتی از توان پژوهشگاه رسید.

در ادامه مناقصه مذکور با حضور شرکت­ های داخلی و دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت و همچنین رقبای خارجی برگزار و شرکت نورهان صنایع به همراه پژوهشگاه صنعت نفت توانست با ارائه کمترین قیمت برنده این مناقصه گردد.

این حرکت با حمایت دست­اندرکاران صنعت نفت و گاز و پتروشیمی می­تواند به عنوان الگوی مناسبی در زمینه استفاده از دانش فنی واحدهای فرآیندی شرکت های داخلی مانند پژوهشگاه صنعت نفت در عرصه این صنعت گردد.

نکته بعدی؛ اهمیت بومی­سازی فرآیند بازیابی گوگرد به دلیل گستردگی آتی نیاز کشور به احداث این واحدها است که اغلب منابع گازی کشور دارای مقادیری گوگرد به شکل سولفید هیدروژن و یا سایر ترکیبات گوگردی هستند که در صورت عدم تبدیل آن به یک محصول مناسب، راه­کاری جز سوزاندن آن نبوده که موجب افزایش آلاینده­های محیط زیستی به شکل اکسیدهای گوگرد می گردد.

این وسعت نیاز صنعت به چنین واحدهایی از حیث اقتصادی نیز اهمیت شایانی دارد که امیدواریم با اتفاق امروز تمایل سرمایه­گذاران به سمت استفاده از قابلیت های پژوهشگاه صنعت نفت بیشتر گردد.

در پایان لازم می­دانم از حمایت های بی دریغ جناب آقای مهندس ربیعی مدیرعامل محترم شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، آقای مهندس اشرف زاده مدیرعامل محترم گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل محترم شرکت پتروشیمی ایلام در خصوص حمایت از دانش فنی بومی و اعتماد به توان پژوهشگاه صنعت نفت سپاس­گذاری نمایم.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • امضای تفاهم نامه همکاری بین شرکت پتروشیمی ایلام، پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت نورهان صنایع به منظور احداث واحد بازیابی گوگرد از گازهای مشعل
فایل های پیوستی
ثبت امتیاز
نظرات
دوشنبه, 02 دی,1398
WxZnuCbhHKVvDAsc
دوشنبه, 28 بهمن,1398
WKPJVbapdcLXCvD
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت