شماره: 137
1400/11/23
مهندس صفر علی بابایی، مدیر عامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در گفتگو با دانش نفت تشریح کرد:
مهندس صفر علی بابایی، مدیر عامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در گفتگو با دانش نفت تشریح کرد:

پیشرفت های چشمگیر در اجرای پروژه های توسعه ای

شرکت مدیریت توسعه قطعا مانند عملکرد ثابت شده ی خود در جهش های قبلی و جاری صنعت پتروشیمی می تواند خصوصا در جهش سوم نیز بازیگر اصلی این عرصه باشد

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی به منظور اجرای طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی براساس اصل تمرکزگرایی در بهمن 1373 به عنوان یک شرکت دولتی تأسیس و در بخش های مختلف تخصصی از جمله مهندسی، تدارکات، ساختمان و نصب، راه اندازی و مدیریت پروژه در حوزه های صنعتی و زیربنایی ارائه خدمات نمود.

باتوجه به تحقق خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی در سال 1392، شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در قالب یکی از شرکت های زیرمجموعه گروه صنایع هلدینگ خلیج فارس به بخش خصوصی واگذار و به ادامه فعالیت خود مشغول گردید.

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در دورۀ جدید فعالیت خود در اجرای سیاست های پیش بینی شده گروه صنایع هلدینگ پتروشیمی به عنوان یک شرکت متعلق به هلدینگ خلیج فارس با استفاده از توان بالقوۀ خود و به پشتوانه غنی سالها فعالیت مستقیم در احداث واحدهای پتروشیمیایی در کشور و بمنظور استفاده از تجربیات حاصل همچنان به نقش آفرینی در اجرای طرح های توسعه ای می پردازد.

اجرای 83 پروژه و طرح های توسعه ای و تکمیلی صنعت ارزش آفرین پتروشیمی بویژه در سال های اخیر در شرایط تحریم و منابع محدود و با تکیه بر ساخت داخل و استفاده حداکثری از توانمندی های داخل کشور بدون وقفه به فعالیت های مستمر و تعهدات خود پایبند بوده و همچنان این شرکت به عنوان بزرگترین مجری طرح های صنعت نفت پیشتاز با برند
بین المللی PIDMCO شناخته می شود هم اکنون 26 پروژه و طرح های توسعه ای و تکمیلی در دست اجراء دارد که در ادامه گفتگو به دستاوردها و برنامه ها آتی این شرکت بمناسبت 27 سالگرد تأسیس شرکت پای صحبت مهندس صفرعلی بابایی مدیرعامل باتجربه و خوشنام صنعت نفت و یکی از مدیران برتر صنعت کشور به گفتگو می نشینیم خواندن این گفتگو را به خوانندگان فهیم دانش نفت توصیه می کنیم.

در سال تولید، مانع زدایی ها وپشتیبانی ها که اینک در آستانه پایان آن قرار داریم، به اعتقاد جنابعالی این شعار کلیدی تا چه میزان در صنعت پتروشیمی نهادینه شده است؟

تصور می کنم در قالب تحقق شعار تولید، مانع زدائی و پشتیبانی ها، حال که روزهای پایانی سال را سپری می کنیم اقدامات بسیار موثری به عمل آمده است. در این ارتباط کارگروه های ویژه ای جهت رفع موانع تولید و پیشبرد کارها در صنعت پتروشیمی به ویژه در هلدینگ خلیج فارس با مشارکت زیر مجموعه های آن شکل گرفت و در ادامه با انجام هماهنگی های لازم و بهره بردن از هم افزایی های به وجود آمده خوشبختانه در سطح هلدینگ و زیرمجموعه های آن شاهد شتاب خوبی در دستیابی به اهداف و برنامه های توسعه ای بودیم.

نتایج موفقیت آمیز باور به این شعار و تلاش در تحقق آن به گونه ای است که علیرغم همه ی سختی ها و موانع پیش روی پروژه های توسعه ای توانستیم، پیشرفت های خوبی در توسعه ساخت داخل و اجرای پروژه ها داشته باشیم. در این رابطه یکی از مگاپروژه های هلدینگ خلیج فارس در منطقه عسلویه یعنی همان الفین هرمز خلیج فارس در مرحله آغاز فعالیت مهندسی تفصیلی و خرید و نصب (EPCC) بوده و فعالیت های مگا پروژه ای دیگر که الماس ماهشهر است به علاوه واحد EO اندیمشک با خواست خداوند بزرگ در سال آینده آغاز خواهد شد. علاوه بر آن در سایر طرح ها و پروژه ها نیز پیشرفت ها بسیار خوب بوده است و این ها همه از برکت توجه به مفاهیم شعار سال و تلاش جمعی در جهت پیاده سازی آن بوده است.

تغییرات پیش روی در سطح کلان هلدینگ خلیج فارس را چگونه ارزیابی می کنید؟

علیرغم آن که سازمان ها نیز مانند انسان ها تمایل چندانی به تغییر در شرایط جاری خود نداشته و در مقابل آن مقاومت
می کنند ولی همواره تغییر است که منشاء پیدایش ایده های نو و ضامن بقای آنها است. تغییر نه تنها به حفظ موجودیت و بقا در وهله ی اول و بلکه به توسعه و پیشرفت نیز در حالت کلی کمک شایانی می­نماید. این جانب تغییرات را در سیاستگذاری­ها و عملکردها باتوجه به شرایط حادث نه تنها مثبت بلکه ضروری دانسته و باید از آن استقبال شود. البته آنچه که در این مورد لازم می دانم باید انجام شود مدیریت پویا و خلاقانه تغییرات، چه تغییرات خود خواسته و چه تغییراتی که از بیرون تحمیل می گردد، با استفاده از تلفیق درس آموخته ها و به کارگیری ایده های نو هم در روال کارهای جاری و هم بازتعریف
برنامه های آتی می باشد که بسیار راه گشا خواهد بود.

نقش شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در توسعه این صنعت، خصوصا در جهش های دوم و سوم را چگونه ارزیابی می کنید؟

شرکت مدیریت توسعه قطعا مانند عملکرد ثابت شده ی خود در جهش های قبلی صنعت پتروشیمی می تواند خصوصا در تکمیل جهش دوم و نیز جهش سوم بازیگر اصلی این عرصه باشد، به ویژه آنکه در شرایط فعلی باتوجه به گسترش و پراکندگی فعالیتهای بخش خصوصی در این صنعت و عدم وجود یک مرکز تخصصی در حوزه مدیریت طرح های توسعه ای نقش شرکت مدیریت توسعه بیش از پیش کلیدی و مورد نیاز صنعت خواهد بود.

باتوجه به فضای پیش رو و احتمال توافق و رفع تحریم ها و دوره احتمالی پسا تحریم، روند پیشرفت پروژه ها را چگونه تحلیل می کنید؟ آیا فضای پساتحریم به توسعه بیشتر صنعت پتروشیمی خواهد انجامید؟

همان گونه که رهبر معظم انقلاب نیز موکدا در مناسبت های مختلف اشاره داشته اند، نباید امورات کشور را به تحریم گره زد. ما تاکنون کلیه ی تلاشهای خود را برای عبور از تحریم ها و سایر موانع به عمل آورده و همان گونه که دیدید در سخت ترین شرایط متوقف نشده و اجرای پروژه های توسعه ای را پیگیری کرده و ابر پروژه بیدبلند خلیج فارس، مگا پروژه ایلام و شیرین سازی پتروشیمی بوعلی سینا را طی دو سال اخیر و در اوج تحریم ها و پاندومی کرونا به انجام رسانده­ایم. در خصوص بخش دوم سوال شما باید بگویم که قطعا در فضای پساتحریم و رفع موانع موجود توسعه صنعت پتروشیمی شتاب خواهد گرفت و تسریع خواهد شد. البته بدیهی است در فضای پساتحریم کنار توسعه وکمی صنعت می بایست به مواردی چون توسعه و انتقال تکنولوژِی ها، توسعه بازارها، تنوع بخشی به محصولات، به روزرسانی واحدهای قدیمی تر و همینطور ایجاد فضای مساعد برای ارتقای توان طراحی و مهندسی و ساخت تولیدات داخلی مدنظر قرار دهیم.

پروژه های آتی شرکت مدیریت توسعه کدام است و این پروژه ها چه عایدی و دستاوردهایی را نصیب صنعت پتروشیمی خواهد کرد؟

شرکت مدیریت توسعه در حال حاضر در تمامی پروژه های توسعه ای در سطح هلدینگ خلیج فارس و تعدادی پروژه نیز در خارج از هلدینگ نقش آفرینی می نماید. از عمده ی این موارد می توان از بالغ بر چهار پروژه ی احداث الفین در منطقه ی ماهشهر، عسلویه، دهلران و گچساران، دو پروژه ی HDPE در ایلام و گچساران، بازسازی واحد 800 پتروشیمی بوعلی، واحد هایکو پتروشیمی کارون، پروژه های توسعه ای در پتروشیمی نوری، پروژه های تعویض خطوط لوله ی GRP آب دریا در پتروشیمی مبین انرژی خلیج فارس، پروژه های توسعه ای بندر امام و واحد بازیابی اتان دوم آن، خرید و تأمین بخشی از کالا و متریال در پروژه یادآوران خلیج فارس، پروژه های ساختمانی و بسیاری دیگر از پروژه ها در حوزه های فوق نام برد. دستاوردهای پروژه های مذکور فراهم سازی زمینه و تمهیدات مناسب برای تکمیل زنجیره ی ارزش صنعت پتروشیمی به ویژه در هلدینگ خلیج فارس خواهد بود. با توجه به نگرش مدیران هلدینگ خلیج فارس درخصوص احداث واحدهای پایین دستی به نظرم پروژه های توسعه ای آتی هلدینگ خلیج فارس علاوه بر حوزه های بالادستی صنعت در حوزه های پایین دستی و تکمیل زنجیره ارزش آن نیز خواهد بود. اجرای پروژه های پایین دستی باتوجه به ارزش افزوده بالا، تنوع بخشی به محصولات و حجم سرمایه گذاری کم سودآوری پایدار در هلدینگ خلیج فارس را تضمین خواهد نمود.

انتظار جنابعالی به عنوان یکی از مدیران با سابقه و خوشنام صنعت پتروشیمی از مدیران جدید هلدینگ
خلیج فارس چیست؟

انتظار اینجانب به عنوان یکی از افرادی که همواره دغدغه توسعه صنعت پتروشیمی را داشته و آن را یکی از مبانی اصلی در جهت توسعه ی پایدار صنعت کشور می دانم این است که مدیریت محترم هلدینگ خلیج فارس همچون اسلاف خود اهتمام ویژه ای درخصوص تعریف و اجرای طرح های جدید، دستیابی به تکنولوژ های به روز و رفع موانع از اجرای پروژه های در دست اقدام و توسعه همزمان ساخت داخل داشته باشند. به عبارت دیگر با حمایت همه جانبه خود در به سرانجام رساندن
طرح های در دست اقدام تسهیل گر و با شناسایی و بهره گیری از فرصت های جدید در توسعه صنعت پتروشیمی موجبات رشد و بالندگی این صنعت را بیش از پیش فراهم نمایند.

بدیهی است انجام این امر بدون توجه و اهتمام ویژه به فراهم کردن سرمایه های لازم میسر نبوده و لذا شاید اصلی ترین دغدغه مدیرعامل محترم جدید هلدینگ خلیج فارس، فراهم کردن منابع مالی به عنوان موتور متحرک راه اندازی و سرعت بخشی به توسعه صنعت باشد.

حق انتشار محفوظ است ©